Integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna to proces odpowiedniego odbierania bodźców wszystkimi zmysłami jednocześnie, a także sposób przesyłania, różnicowania i interpretowania ich, co powoduje budowę elastycznego modelu rzeczywistości, dzięki któremu rozwijamy mechanizmy uczenia się i zachowania. Proces ten jest fundamentem mowy, funkcji ruchowych, uwagi, emocji, percepcji i relacji społecznych.
Odpowiednia integracja bodźców sensorycznych stanowi podłoże wielu mechanizmów związanych nie tylko z ruchem, ale i postawą, równowagą i napięciem mięśniowym. Dzięki odpowiedniej integracji sensorycznej dziecko nabiera coraz bardziej rozwiniętą równowagę i integrację odruchową przez co sprawniej biega, skacze i jeździ rowerem. Jednocześnie przez integrację wrażeń z różnych zmysłów wzrasta u niego koordynacja oko-ręka, dzięki czemu sprawniej ubiera się, rysuje i pisze.
Terapia integracji sensorycznej
Twórczyni integracji sensorycznej, J. Ayres, pisała, że uczenie się jest funkcją mózgu, a zaburzenia uczenia się są odbiciem pewnych nieprawidłowości neuronalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Terapia integracji sensorycznej jest działaniem mającym na celu poprawę organizacji pracy mózgu poprzez ćwiczenia i przygotowuje mózg do szybkiego opanowania specyficznych umiejętności takich jak czytanie, pisanie i rysowanie. Terapia integracji sensorycznej ma za zadanie ograniczyć lub usunąć nieprawidłowości w opracowaniu bodźców sensorycznych na różnych poziomach układu nerwowego by usprawnić jego działanie.
Dla kogo?
Terapia integracji sensorycznej jest skierowana do dzieci z następującymi trudnościami:
- Słaba równowaga (np. problemy z jazdą na rowerze)
- Niechęć do bycia dotykanym, zakładania niektórych ubrań
- Niechęć do lepienia w plastelinie i dotykania niektórych faktur
- Trudności ze skupieniem uwagi
- Niska wrażliwość na ból, zachowania niebezpieczne
- Nadmierna ruchliwość
- Nadwrażliwość słuchowa
- Nadwrażliwość węchowa
- Nadmierna męczliwość
Sensoraki
Gabinet mieści się w budynku Przedszkola Publicznego „Melodia” (wejście schodami w dół). Na spotkanie proszę umawiać się z wyprzedzeniem telefonicznie lub mailowo.
ul. Dunikowskiego 2, 05-501 Piaseczno